Noc Muzeów

9 maja 2017

NOC MUZEÓW KOM 2017

Idea Nocy Muzeów zrodziła się w 1997 roku w Berlinie,  gdzie odbyła się Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen). W związku z olbrzymim zainteresowaniem tego rodzaju wydarzeniem  zaczęły powstawać podobne imprezy w kolejnych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Polega ona na nieodpłatnym udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury osobom zwiedzającym. Początkowo imprezy odbywały się w wybranym dniu maja, w godzinach nocnych. Dzisiaj obchody Nocy Muzeów w wielu miastach trwają przez cały weekend, od rana do późnych godzin wieczornych i nocnych. Organizatorzy przygotowują specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp.

Muzeum Bombki w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym w Miliczu, jak co roku aktywnie włącza się w kulturalną formułę Nocy Muzeów. Duch starej bombkarni, w przestrzeniach której funkcjonujemy zobowiązuje nas do działań artystycznych i edukacyjnych – promujących pracę ludzkich rąk i twórczych umysłów; rozwijających pasję i wyobraźnię. W poprzednich latach zapraszaliśmy na wernisaż szkiców Rafała Klausa, wystawę wrocławskich doktorantów sztuki „Wszystko jest Możliwe”, impresje i etiudy filmowe studentów ASP, interakcyjną wystawę w czarnej Sali „Oczami Wyobraźni”, warsztaty zdobienia bombek, tworzenia plakatów, mebli, kreatywnych opakowań czy autorskich notesów.

W tym roku promujemy ideę łączenia starego z nowoczesnym, w nawiązaniu do nowej funkcji, jaka została przypisana dawnej fabryce bombek. W dawnych przestrzeniach produkcyjnych powstaje szkoła, część tegorocznych wystaw czasowych zorganizowanych w ramach Nocy Muzeów poświęcamy sztuce związanej z edukacją – WYSTAWA DIZAJN (NIE)POSPOLITY, PINAKOTEKA SZKOŁA MARZEŃ, WERNISAŻ MICHAŁA PONIEWIERSKIEGO.

 

Godz. 17.00 – 20.00 _ MUZEUM BOMBKI

Stała ekspozycja ponad 6 000 wzorów ozdób choinkowych, produkowanych i ręcznie zdobionych w milickiej fabryce bombek od II połowy XX w. do 2008 roku. Muzeum Bombki jest polskim dziedzictwem kulturowym i unikatową atrakcją turystyczną Doliny Baryczy. Małe dzieła sztuki skrzące się w wielobarwnych, podświetlanych ekspozytorach i nastrojowa muzyka rozwijają wrażliwość artystyczną i stymulują doznania zmysłowe.

 

Godz. 17.00 – 20.00 _ PROJEKCJA OKO KALEJDOSKOPU

Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych OKO KALEJDOSKOPU to wspólny projekt przedstawicieli instytucji kultury i szkół zafascynowanych twórczością dzieci w obszarze animacji. Celem projektu jest gromadzenie unikalnej twórczości dzieci, realizujących samodzielnie lub pod opieką profesjonalistów, autorskie filmy animowane. Gromadzenie i prezentowanie tych filmów ma ogromne znaczenie dla rozwoju projektów i działań edukacyjnych związanych z animacją. Jest bowiem kalejdoskopem, w którym mieszają się i mienią różne style, techniki i pomysły – inspirując i pobudzając do twórczego działania zarówno dzieci, jak i dorosłych.

 

Godz. 17.00 – 20.00 _ PINAKOTEKA SZKOŁA MARZEŃ

Pinakoteka szkiców projektowych, prezentuje efekt pracy dzieci z projektantami wnętrz. Na cyklicznych warsztatach uczniowie Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren uczą się myślenia projektowego. Projektowali już wymarzoną łazienkę, kartkę świąteczną i … swoją nową szkołę. Teraz wiemy jaka jest Szkoła Marzeń – kolorowa, radosna, przyjazna… z boiskami, zjeżdżalniami i trampolinami.

 

Godz. 17.00 _ WYSTAWA DIZAJN (NIE)POSPOLITY

Konceptualna wystawa 13 przedmiotów codziennego użytku w szkole i w domu, podkreślająca intelektualną ideę każdej rzeczy – czemu służy, jak powstała, kto ją zaprojektował. Kurator wystawy Katarzyna Świętek przeprowadzi analizę dizajnu i odkryje arkana sztuki, dzięki której mamy ochotę obcować z danym przedmiotem.

 

Godz. 18.00 _ WERNISAŻ MICHAŁA PONIEWIERSKIEGO

Michał Poniewierski ma 9 lat, obecnie uczęszcza do III klasy Społecznej Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Miliczu. Od wczesnego dzieciństwa Michał przejawia talent i pasję tworzenia. W wolnych wieczornych chwilach tworzy figurki z naturalnych materiałów zbieranych podczas wycieczek do lasu.

 

Godz. 18.30 _ WARSZTAT „Z NATURY DLA KULTURY”

Naturalne piękno przyrody lasu zaspokaja naszą wrodzoną potrzebę wypoczynku – wycisza, uspokaja, zachwyca. Dla wielu artystów jest inspiracją do tworzenia dzieł sztuki. Tworzywo pozyskane w NATURY jest darem dla KULTURY. Podczas warsztatu będziemy tworzyć dekoracje przestrzenne, łącząc naturalne drewno z farbą i kolorową folią.

 

Godz. 11.00 – 20.00 _ KAWIARNIA STARA BOMBKARNIA

W obszernej, postindustrialnej przestrzeni połączyliśmy pięknie zaprojektowane, przyjazne bistro z kreatywną strefą dla dzieci. W KOM czekają na Was chwile pełne rozkosznych smaków i emocjonujące momenty podczas rozgrywek gier planszowych. Specjalnością Starej Bombkarni jest Tost Milicki – bomba smaków regionalnych – na wytrawnej chałce, z pastą z wędzonego karpia. Turyści wybierają KOM na wygodny start w Dolinę Baryczy ze względu na duży, ogrodzony parking i bezpośrednią lokalizację przy malowniczej ścieżce rowerowej, na trasie dawnej kolejki wąskotorowej. Rozpoczynając wyprawę po nadbaryckich szlakach, w Kawiarni Stara Bombkarnia można się zaopatrzyć w komplet map i informatorów turystycznych oraz świeży prowiant, bogaty w lokalne produkty.