Start w Dolinę Baryczy sezon 2018

19 kwietnia 2018

W samym sercu Doliny Baryczy, w budynku dawnej milickiej fabryki ozdób choinkowych, jest miejsce, gdzie wyobraźnia łączy się z doświadczaniem i tworzeniem – to Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny. Kiedy opustoszały hale fabryczne, zostało miejsce dla historii i sztuki, czyli dla poszanowania tradycji, pracy ludzkich rąk i twórczych umysłów. To przestrzeń otwarta. Tu spotykają się idee i ludzie.

W tygodniu do KOM przyjeżdżają wycieczki szkole i przedszkolne na realizację edukacyjnych gier fabularnych, opartych na Teorii Inteligencji Wielorakich (angażując dzieci w ośmiu obszarach aktywności). Zarówno fabuła programów, jak i stosowane w ich ramach poszczególne gry i zabawy wypełnione są wiedzą na temat przyrody, historii i kultury otaczającego nas świata. Uczestnicy zajęć poznają dalekie lądy, przenoszą się w czasie, stają się bohaterami znanych baśni i wydarzeń historycznych. Dowiadują się, jak świat wygląda dziś i jak wyglądał przed wiekami. Programy KOM pobudzają kreatywność, przy wykorzystaniu różnorodnych środków dydaktycznych, form i metod pracy oraz niewyczerpanych złóż dziecięcej wyobraźni.

W weekendy KOM odwiedzają turyści oraz mieszkańcy Milicza i okolic. Muzeum Bombki i Kawiarnia Stara Bombkarnia są unikatową atrakcją Doliny Baryczy. Kawiarnia wabi deserami i daniami lunchowymi opartymi na sezonowych, lokalnych produktach. Specjalnością Starej Bombkarni jest Tost Milicki – bomba smaków regionalnych – na wytrawnej chałce, z pastą z wędzonego karpia.

Turyści wybierają KOM na wygodny start w Dolinę Baryczy ze względu na duży, ogrodzony parking i bezpośrednią lokalizację przy malowniczej ścieżce rowerowej, na trasie dawnej kolejki wąskotorowej.

Rozpoczynając wyprawę po nadbaryckich szlakach, w Kawiarni Stara Bombkarnia można się zaopatrzyć w komplet map i informatorów turystycznych oraz świeży prowiant, bogaty w lokalne produkty. KOM to także dobry przystanek na relaks – zwiedzanie Muzeum Bombki (z sześcioma tys. szklanych ozdób choinkowych, produkowanych i ręcznie zdobionych, przez kilkadziesiąt lat, w milickiej fabryce bombek), poznanie historycznej postaci Bolesława Zajiczka (polskiego Lodołamacza, Człowieka bez Barier, duchowego przewodnika dzieci i młodzieży) lub odpoczynek w ogrodzie i inspirujących wnętrzach Starej Bombkarni z kreatywnym placem zabaw.

KOM to Centrum Kreatywnej Edukacji – z ofertą dla szkół i przedszkoli, Centrum Twórczej Zabawy – z ofertą Muzeum Bombki, Kawiarni Stara Bombkarnia, wydarzeń artystycznych i kulturalnych, przyjęć urodzinowych i turnusów wakacyjnych dla dzieci, to także Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe z profesjonalnym zapleczem technicznym i kreatywnymi zasobami ludzkimi.

Na terenie Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego oprócz Muzeum Bombki i Kawiarni funkcjonuje Społeczna Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren – wyjątkowa ze względu na misję opartą na wartościach wspierających rozwijanie dziecięcej wyobraźni.