Noc Muzeów w Muzeum Bombki

9 maja 2022

Już w nadchodzący weekend mamy przyjemność zaprosić naszych gości po raz kolejny do Muzeum Bombki, na wydarzenie z okazji Nocy Muzeów. Tradycyjnie na wystawę obowiązuje w tym czasie wstęp wolny.

Tegoroczną edycję otwieramy pod hasłem „Natłok Myśli”. Inspiracją przygotowanych przez nas wydarzeń jest autorska wystawa sztuki ceramicznej Pauli Wange-Burkietowicz, pod tą samą nazwą.
Przesłanką tytułu „Natłok Myśli” są aktualne wydarzenia na świecie. Rok rozpoczęliśmy jeszcze w szponach globalnej pandemii, która przewróciła do góry nogami życie wielu ludzi – ich plany i nadzieje. Na sile przybierają wszelkie nierówności i łamanie praw ludzkich. Rośnie inflacja. Szaleje kryzys klimatyczny, który grozi utratą bioróżnorodności. Mamy do czynienia z ogromem niepokojów politycznych i zażartych konfliktów zbrojnych. Żyjemy w chaosie informacyjnym, wiadomości są przepełnione kłamstwami i hejtem. Zaraza, głód i wojny w XXI wieku nadal realnie dotykają ludzkość. Natłok tych myśli wzbudza w nas skrajne emocje – jednych przygniata i frustruje, drugich – mobilizuje do działania.

Artystycznym wyrazem buntu i próby uwolnienia myśli są intrygujące rzeźby ceramiczne Pauli Wange-Burkietowicz, które podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów można u nas zobaczyć na wystawie czasowej. W niedzielę o 14.00 zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie przez twórczynię wystawy „Natłok Myśli”, a dzień wcześniej (w sobotę), również o godzinie 14.00 artystka zaprasza na warsztaty ceramiczne i plenerowy wypał techniką Raku. Warsztat jest bezpłatny, należy tylko pokryć koszty materiałów (w wysokości 40 zł). Uczestnicy warsztatu będą świadkami twórczego procesu tworzenia ceramicznych dzieł sztuki, będących wyrazem własnych emocji i komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości. Oczywiście wszystkie prace przechodzą na własność ich twórców. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego na sobotnie warsztaty obowiązują zapisy przez FB: Elements Studio Ceramika lub telefonicznie kontaktując się bezpośrednio z artystką: 509 122 669, więcej informacji można znaleźć na stronie KOM I Muzeum Bombki i na FB Elements Studio Ceramika.

Ponadto w ramach Nocy Muzeów przygotowaliśmy 4 seanse filmowe kina zaangażowanego społecznie, które wymaga od nas myślenia o tym, jak wspólnie możemy kształtować przyszłość. Wśród rekomendowanych przez nas tytułów są:

  • Film dokumentalny „Jestem Greta” – poruszający tematykę antropogenicznego wpływu na zmiany klimatu i „Epoka człowieka” – o formach i przejawach dominacji człowieka nad Ziemią;
  • „Kwiat Szczęścia” Film Sci-Fi – o etycznych granicach nauki oraz psychicznej kondycji społeczeństwa, pogrążonego w depresji, masowo korzystającego ze sztucznych środków polepszania samopoczucia;
  • Dramat „Donbas” – o człowieczeństwie i cywilizacji w dobie postprawdy i fake newsów.

Seanse są nieodpłatne i będą się odbywały codziennie (tzn. w sobotę i niedzielę) o godzinie 11.30 oraz o 16.30.

Serdecznie wszystkich zapraszamy już w ten weekend (14-15 maja) w godzinach 11.00 – 18.00 do odwiedzenia naszego muzeum, zachwycenia się kolekcją ponad 6 000 szklanych ozdób choinkowych, poznania historii dolnośląskiej bombki zdobionej wzornikiem dolnośląskim i skorzystania z przygotowanych przez nas okolicznościowych atrakcji w ramach Nocy Muzeów.

Do zobaczenia w KOM!