Galeria Druha Bolka

Zapraszamy do świata człowieka, który według własnych słów, w życiu nie nudził się nawet 5 minut.

Bolesław Zajiczek, przez ponad 50 lat druh prowadzący milicką drużynę harcerską, laureat maratonów pieszych i rowerowych, niestrudzony społecznik, wychowawca 3 pokoleń Miliczan, był prawdziwym silnikiem życia społecznego i niekwestionowanym liderem miejscowej młodzieży. Pod wrażeniem jego niezmiennie słonecznej pogody ducha i żelaznego hartu byli wszyscy, którzy go poznali, od szkolnej młodzieży, po międzynarodowej sławy sportowych ironmanów.

Historią jego życia, poczynając od działalności w patriotycznym podziemiu harcerskim, po rowerowy rajd dookoła świata, można by wypełnić kilka fascynujących biografii.
Mimo to, Druh Bolek zawsze był skromny. Pytany o swoje największe osiągnięcie, odpowiadał z uśmiechem, że udało mu się „żyć normalnie”. Z pewnością, ponieważ we wszystkim co robił był całkowicie samodzielny i skuteczny, od uprawiania ogródka po sport wyczynowy, pomimo że w wieku 21 lat w wybuchu granatu stracił obie dłonie i oko.

W sali poświęconej jego pamięci zgromadziliśmy materiały związane z Druhem Bolesławem Zajiczkiem i przybliżamy dzisiejszej młodzieży jego dorobek.

Ponieważ życie Druha Bolka było nieustającą drogą, wystrój wnętrza nawiązuje do metafory drogi, którą przemierzył. Poprowadzone na ścianach, podświetlane linie wiodą od eksponatów z wczesnej, powojennej młodości, po kolejne laury i osiągnięcia oraz uznanie przekraczające kolejno granice miasta, województwa, kraju, wreszcie kontynentu. Oszałamiającą ilość pucharów i medali, fotografii z różnych czasów i różnych światów – tego surowego, powojennego i współczesnego barwnego świata sportu – uzupełnia wyjątkowy sprzęt sportowy, którego używał Druh Bolek. Zbiór nagród zwieńczają te najważniejsze: tytuł Lodołamacza, oraz Człowieka Bez Barier. W sali można również obejrzeć przybliżający postać Zajiczka materiał wideo.

Zapraszamy Państwa do poznania człowieka, dla którego nie było rzeczy niemożliwych.

W ostatnią sobotę maja organizujemy krajoznawczy Rajd Druha Bolka. Trasy są opracowywane na różnych poziomach trudności: trasa integracyjna piesza – ok. 8 km; trasa integracyjna rowerowa – ok. 15 km; trasa rodzinna rowerowa – ok. 25 km; trasa profesjonalna rowerowa – ok. 55 km. Czas trwania: ok. 3-4 h.