Dolny Śląsk ma swój wzór regionalny? Poznajcie Wzornik Dolnośląski!

W samym sercu Doliny Baryczy, w Miliczu, działa turystyczny obiekt edukacyjno-kulturalny, kształtujący standardy obcowania z historią poprzez regionalne rękodzieło, kreatywną edukację i sentymentalną ekspozycję muzealną. W Muzeum Bombki przy Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym (KOM) zrodził się wyjątkowy projekt – Wzornik Dolnośląski – który spaja bogate wątki dziejowe i etniczne Dolnego Śląska. To nie tylko unikalny wzór dekoracyjny, ale przede wszystkim współczesny symbol tożsamości regionu, odzwierciedlający jego niezwykłą historię i wielokulturowe dziedzictwo.

Wzornik Dolnośląski – mozaika kultur i tradycji

Wzornik Dolnośląski to odpowiedź na potrzebę stworzenia wspólnego elementu kulturowego dla regionu, który po 1945 roku stał się domem dla przesiedleńców z różnych stron Polski i Europy. – Zależało nam na tym, aby uchwycić obecne bogactwo etniczne naszego województwa i jednocześnie uszanować dorobek kulturowy przedwojennych mieszkańców Dolnego Śląska. Tak narodziła się koncepcja Wzornika Dolnośląskiego, który łączy w jedną całość luźne kompozycje graficzne z charakterystycznych wzorów ludowych, wywodzących się z grup etnicznych przybyłych na dolnośląskie tereny przesiedleńcze. Znajdziemy w nim m.in. parzenice z Podhala, śląskie róże, wiatraki z Kujaw, serca z Kaszub czy kapliczki z Opoczna – wyjaśnia Izabela Brymerska, współautorka Wzornika Dolnośląskiego i Menedżerka Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego w Miliczu, który jednocześnie stanowi Ambasadę Wzornika Dolnośląskiego.

Każdy wzór jest niepowtarzalny, nanoszony ręcznie przez dekoratora według jego własnej wizji, z wykorzystaniem tradycyjnych technik zdobniczych. Inspiracją dla twórców były wiszeńskie pisanki Ryszarda Glegoły, a sama technika nanoszenia wzorów nawiązuje do wielowiekowej tradycji zdobienia jaj woskiem. Dziś ludowi artyści używają trwałej farby, ale precyzja i kunszt wykonania pozostają niezmienne.

Bombka Dolnośląska – nowy symbol regionu

Wzornik Dolnośląski jest stale wykorzystywany w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym w Miliczu, gdzie regularnie odbywają się warsztaty zdobienia bombek, skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych uczestników. Sama bombka jest nieprzypadkowa, bo przez ponad 50 lat, aż do roku 2008 działała tu fabryka bombek choinkowych. Dziś przy Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym funkcjonuje Muzeum Bombki, gdzie powstaje wyjątkowa Bombka Dolnośląska – szklana ozdoba, ręcznie zdobiona Wzornikiem Dolnośląskim – od 2021 roku chroniona oficjalnym certyfikatem Urzędu Patentowego. Każdy egzemplarz jest niepowtarzalny, stanowiąc połączenie lokalnej tradycji bombkarskiej z nowym symbolem Dolnego Śląska.

Muzeum Bombki – miejsce spotkania z tradycją

Działające przy KOM Muzeum Bombki jest dziś domem dla imponującej kolekcji ponad 6 tysięcy ręcznie malowanych ozdób. Unikalne rękodzielnicze dzieła z różnych okresów historycznych można tu podziwiać od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00 oraz w niedziele od 11.00 do 17.00, a w sezonie turystycznym (maj-wrzesień) również w soboty. Więcej o Wzorniku Dolnośląskim można się dowiedzieć z filmu, który znajduje się na stronie muzeumbombki.com.pl..

Ostatnie wpisy
KIERMASZ BOMBEK – wyprzedaż stanów magazynowych
Więcej
Wrześniowe warsztaty w Muzeum Bombki w Miliczu
Więcej
Ambasada Wzornika Dolnośląskiego zaprasza do Doliny Baryczy
Więcej
Wakacje w Muzeum Bombki w Miliczu
Więcej