Standard Ochrony Małoletnich

I. TEMAT STANDARDU

Ochrona małoletniego przed zachowaniem niedozwolonym.

II. PODTEMAT STANDARDU

Celem standardu jest zapewnienie bezpiecznych relacji między małoletnim a personelem KOM, podejmowanie interwencji w sytuacjach podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego oraz określenie sposobów dokumentowania i zasad przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.

III. GRUPA OPIEKI

Każdy małoletni (osoba, która nie ukończyła 18. roku życia), który korzysta z oferty KOM.

IV. OŚWIADCZENIE STANDARDOWE

Każdy małoletni, korzystający z oferty KOM będzie miał zapewnione bezpieczne relacje z personelem KOM. Personel dopuszczony do obsługi małoletniego, w ramach realizowanej oferty KOM, podlega obowiązkowej weryfikacji przy rekrutacji do pracy i jest przeszkolony w zakresie przestrzegania Standardu Ochrony Małoletnich.

V. KRYTERIA STRUKTURY

KOM T. Defratyka Sp. Jawna działa dla dobra małoletniego i w jego najlepszym interesie poprzez zapewnienie bezpieczeństwa, szacunku i godności. KOM zobowiązuje się do ochrony małoletniego przed zachowaniem niedozwolonym: fizycznym, seksualnym, emocjonalnym i zaniedbaniem.

V.1 Organizacja:

V.1.a KOM opracował zasady zapewnienia bezpieczeństwa małoletnim (KOM – Kodeks Bezpiecznych Relacji z małoletnim) i udostępnia je na stronie internetowej kom.edu.pl. oraz na terenie KOM.

V.1.b Incydenty i zdarzenia zagrażające małoletnim są systematycznie dokumentowane i analizowane.

V.2 Personel:

V.2.a Personel w czasie procesu rekrutacji jest weryfikowany oraz szkolony ze Standardu Ochrony Małoletnich i co roku jest uwrażliwiany na ten temat, w czasie szkoleń ze standardów obsługi klienta.

V.2.b Personel z uważnością w działaniach bieżących monitoruje dobrostan małoletnich.

V.2.c W przypadku identyfikacji symptomów zachowań niedozwolonych personel podejmuje działania interwencyjne i udziela wsparcia.

V.3 Środki zapewnienia bezpieczeństwa małoletnim:

V.3.a Opracowane zasady bezpiecznej rekrutacji pracowników.

V.3.a Opracowane zasady bezpiecznych relacji między małoletnim a personelem KOM – Kodeks Bezpiecznych Relacji z małoletnim.

V.3.b Opracowane zasady interwencji KOM w przypadku podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego i udzielenia wsparcia.

V.3.c Opracowane zasady przyjmowania zgłoszeń o zachowaniach niedozwolonych, sposobu dokumentowania, przechowywania i analizowania zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających małoletnim.

VI. KRYTERIA PROCESU

VI.1 Rekrutacja pracowników

VI.1.a Każdy kandydat do pracy z małoletnimi niezależnie od rodzaju umowy (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, wolontariat, praktyka zawodowa, staż itp.) podlega weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (załącznik nr 1).

VI.1.b Każdy pracownik niezależnie od rodzaju umowy (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, wolontariat, praktyka zawodowa, staż itp.) i stanowiska w KOM ma obowiązek zapoznać się i potwierdzić to pisemnym oświadczeniem, że zapoznał się ze  Standardem Ochrony Małoletnich oraz Kodeksem Bezpiecznej Relacji (załącznik nr 2).

VI.1.c Oświadczenie zapoznania się ze Standardem Ochrony Małoletnich oraz Kodeksem Bezpiecznej Relacji jest przechowywane w dokumentacji pracownika / wolontariusza / praktykanta / stażysty.

VI.2 KOM – Kodeks Bezpiecznych Relacji z małoletnim

KOM opracował zasady bezpiecznych relacji między małoletnim a personelem – Kodeks Bezpiecznej Relacji w wersji dla dorosłych i dla dzieci. (załącznik nr 3).

VI.3 Interwencje personelu KOM w przypadku krzywdzenia małoletniego i wsparcie

VI.3.a Za podejrzenie krzywdzenia dziecka uznaje się następujące sytuacje, w których opiekun:

  • jest wobec dziecka agresywny, szarpie, bije
  • otwarcie odrzuca dziecko, ciągle obwinia, poniża je i strofuje
  • nie interesuje się dzieckiem i nie otacza go odpowiednią opieką
  • wyraźnie jest pod wpływem alkoholu

Występowanie pojedynczego objawu nie jest jeszcze dowodem na to, że dziecko doświadczyło krzywdzenia. Jeśli jednak kilka objawów występuje jednocześnie, prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z przemocą wobec dziecka zdecydowanie wzrasta. Jednak nie wolno zignorować pojedynczego komunikatu. Zawsze należy go zweryfikować i upewnić się, że nie jest symptomem krzywdzenia dziecka.

VI.3.b W przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego, personel KOM odpowiednio interweniuje w zależności od oceny sytuacji: zwraca uwagę osobie, która krzywdzi dziecko lub w sytuacjach wymagających w ocenie pracownika interwencji Policji niezwłocznie informuje o tym bezpośredniego przełożonego. Ten zawiadamia Policję, wypełnia Kartę Interwencji, a następnie zabezpiecza dokumentację w biurze KOM. (załącznik nr 4).

VI.3.c Za przechowywanie dokumentacji związanej z rejestracją incydentów lub zdarzeń zagrażających małoletnim odpowiada kierownik administracyjny KOM. Jest on zobowiązany do bieżącego zdawania sprawozdania menadżerowi KOM o każdym zaistniałym incydencie. Ten weryfikuje, czy interwencja przebieg la zgodnie z zasadami Standardu Ochrony Małoletnich w KOM.

VI.4 Bezpieczne korzystanie z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci internetowej

Infrastruktura sieciowa KOM umożliwia dostęp do Internetu, zarówno personelowi, jak i klientom, ale bez zaciągania niebezpiecznych i niedozwolonych treści.

IX. DOKUMENTY ZWIĄZANE

Załącznik nr 1. Zasady bezpiecznej rekrutacji pracowników dopuszczonych do udzielania świadczeń zdrowotnych małoletnim. [ Pobierz ]

Załącznik nr 2. Oświadczenie pracownika o zapoznaniu  się ze Standardem Ochrony Małoletnich oraz Kodeksem Bezpiecznej Relacji [ Pobierz ]

Załącznik nr 3.  Zasady bezpiecznych relacji między małoletnim a pracownikami KOM – Kodeks Bezpiecznej Relacji. [ Pobierz ]

Załącznik nr 4. Karta Interwencji [ Pobierz ]

Dokument został opracowany w oparciu o Ustawę z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 560).

X. AKTUALIZACJA STANDARDU

W przypadku wprowadzenia zmian.