W samym sercu Doliny Baryczy, w Miliczu, znajduje się unikatowe w skali kraju miejsce. Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny (KOM) to centrum edukacyjno-kulturalne, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, a historia wciąż żyje.

Najpiękniejsze bombki na Dolnym Śląsku

Główną atrakcją KOM jest Muzeum Bombki, mieszczące się w dawnej fabryce ozdób choinkowych. Możemy tu podziwiać aż 6 tysięcy ręcznie malowanych ozdób, a każda z nich to małe arcydzieło! W czasach działalności fabryki, kunszt milickich bombek znany był na całym świecie, zdobiąc bożonarodzeniowe drzewka takich postaci, jak Jan Paweł II czy Walt Disney. Dziś w KOM regularnie odbywają się warsztaty zdobienia bombek, podczas których sami stworzymy własną wyjątkową ozdobę. Muzeum czynne jest przez cały rok, a jego ofertą uzupełniającą jest Galeria Druha Bolka.

Wzornik Dolnośląski – unikalny wzór dla Dolnego Śląska

KOM stanowi również Ambasadę Wzornika Dolnośląskiego – unikalnego wzoru dekoracyjnego, który stał się symbolem etnograficznej specyfiki regionu. Wzornik ten łączy motywy ludowe różnych grup etnicznych, osiedlonych na Dolnym Śląsku po 1945 roku. Tutejsza Bombka Dolnośląska, zdobiona właśnie Wzornikiem Dolnośląskim, jest oryginalną dolnośląską pamiątką z Doliny Baryczy. Od 2021 roku autentyczność Bombki Dolnośląskiej potwierdza oficjalny certyfikat Urzędu Patentowego.

Smaki Doliny Baryczy w Kawiarni Stara Bombkarnia i miejscowym FishTrucku

Przy muzeum przez cały rok funkcjonuje kawiarnia z Infopunktem i sklepikiem z pamiątkami. W sezonie turystycznym warto zatrzymać się w ogrodowym FishTrucku KołoKOM, którego menu opiera się na lokalnych produktach certyfikowanych znakiem „Dolina Baryczy Poleca”.

Edukacja – inaczej niż myślisz – nie tylko dla szkół i przedszkoli

Centrum Kreatywnej Edukacji w KOM oferuje specjalne programy oparte na kreatywnych technikach wprowadzania wiedzy i rozwijaniu inteligencji w ośmiu obszarach: matematyczno – logicznym, językowym, przestrzenno – wizualnym, przyrodniczym, muzycznym, ruchowym, inter- i intrapersonalnym. Zajęcia koncentrują się na dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym Doliny Baryczy. Są to m.in. ekologiczne gry fabularne, programy o historii i tradycjach regionu, zajęcia przyrodnicze, warsztaty twórczego projektowania, czy też zdobienia Wzornikiem Dolnośląskim. Programy są dostosowane do różnych grup wiekowych (od przedszkola do seniora) i mogą być dopasowane do konkretnych potrzeb edukacyjnych.

Miejsce przyjazne rowerzystom

KOM mieści się w centralnej części szlaku rowerowego im. Ryszarda Szurkowskiego, wiodącego trasą dawnej kolejki wąskotorowej. Stąd wiedzie droga do malowniczego i najcenniejszego przyrodniczo kompleksu stawowego. W bazie KOM jest dostępny rowerowy zestaw naprawczy i informacja o innych trasach rowerowych.